Loading the content... Loading depends on your connection speed!

Katlamalı Perde

Zeyna, tüplü ve orta göbekli olarak adlandırdığımız bu mekanizmaların çalışma sistemleri aynı olmakla birlikte farklı parça yapıları nedeni ile değişik isimler almaktadır. Koteksli üst ray üzerine yerleştirilen makaralara geçirilen ip veya kurdeleler dikilen perdedeki halkalardan geçirilerek en alttaki halkaya çengel sayesinde sabitlenir. Zincirli kumanda ile hareketlendirilen katlamalı perde 45–50 cm arlıklarla geçirilen ara çubuklar sayesinde gergin bir biçimde aşağıdan yukarıya doğru toplanır.
Üst tarafındaki Koteks ile üst raydan, ip veya kurdelenin ucundaki çengel sayesinde de en alttaki halkadan çok pratik bir şekilde ayrılan perde kullanılan kumaşın özelliklerine göre yıkanıp tekrar yerine kolayca yerleştirilebilir. Metal çubuk ve etek ağırlığı seçeneği yanı sıra özellikle tül kumaşlar için tercih edilen şeffaf ara çubuk ve lama da mevcuttur. 5 çubuk ve 1 etek ağırlığı olarak üretilen katlama mekanizmaları daha fazla çubuklu hazırlanabilir.
Sadece etek ağırlığı ile İtalyan veya plise olarak adlandırılan katlama mekanizmaları çubuksuz ve lamasız(etek ağırlıksız) üretildiğinde balon perde uygulamaları için de idealdir. Orta göbekli katlama mekanizmalarında kumaşın mekanizmadan ayrılması daha da kolaylaştırılmış bir tek kurdele orta göbekten kurtarıldıktan sonra koteks ile üst profilden ayrılan kumaş perde kolaylıkla yıkanabilir ve tekrar yerine takılabilir hale getirilmiştir.. Katlama mekanizmaları tavan veya duvara monte edilebilir. Duvara montaj yapılacağı belirtilirse daha uzun montaj aparatı kullanılır.

 

Translate »